• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Polish English

PPE czy PPK - co mają wybrać pracodawcy

19.03.2018

Obowiązek tworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych powstanie od 1 stycznia 2019 r. Mają być nim objęte wszystkie firmy zatrudniające pracowników, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne do ZUS. Wyłączone spod obowiązku będą firmy, które prowadzą PPE.

czytaj więcej...

Jak nie stracić 50% kosztów w 2018 roku

28.11.2017

Od 1 stycznia 2018 r. część zawodów osiągających dochody z pracy twórczej, m.in. inżynierowie, tłumacze, projektanci i przedstawiciele innych zawodów nie będą mogli stosować 50% kosztów PIT jak inni twórcy. Zdaniem ekspertów jednym bardziej opłaci się założyć własną firmę, a innym rozpocząć działalność badawczo-rozwojową.

czytaj więcej...

Dziedziczenie przedsiębiorstw od 2018 roku

 

16.08.2017

 

Celem projektowanej ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku, jest wprowadzenie możliwości dziedziczenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Takie rozwiązanie jest obce polskiemu systemowi prawnemu, a brak regulacji umożliwiających dziedziczenie jednoosobowych działalności gospodarczych przysparzał spadkobiercom wiele problemów.

 

czytaj więcej...

 

Prognozy na rynku pracy w 2018 r.

02.08.2017

Prognozuje się, że w 2018 roku bezrobocie może spaść poniżej 6 procent. Dla firm oznacza to problem z zapełnianiem wakatów. Zdaniem ekspertów, pracodawcy powinni lepiej zadbać o swoich pracowników, m.in. zapewniając im wyższe wynagrodzenie i benefity.

 

czytaj więcej...

Intelektualizacja zawodu księgowego

07.07.2017

 

Następuje intelektualizacja zawodu księgowego. Współczesny księgowy musi znać prawo spółek, żeby wiedzieć jak choćby dany instrument zaksięgować, czy jako akcje, czy jako obligacje. Musi znać prawo administracyjne, bo musi wiedzieć jak koncesje, licencje, pozwolenia wpływają na składniki majątku. Musi znać prawo cywilne i precyzyjnie umieć przeczytać umowę leasingową czy też inną. Musi znać systemy komputerowe. I na końcu musi znać i umieć księgowość – powiedziała prof. Aldona Kamela-Sowińska w wywiadzie udzielonym dla Infor.pl.

 

czytaj więcej ...

Doradca emerytalny w ZUS od 1 lipca

05.06.2017

Przez cały maj tylko w dwóch oddziałach ZUS do 20 doradców emerytalnych po poradę zgłosiło się ponad  6 tys. osób. Zakład w dwóch swoich oddziałach testował rozwiązanie, które od 1 lipca wejdzie we wszystkich oddziałach  ZUS. 595 doradców emerytalnych udzieli informacji, które mogą być pomocne  w wyborze najlepszego  momentu przejścia na emeryturę.  

czytaj więcej...

Czym w istocie jest „odwrotne obciążenie” w VAT?

08.05.2017

 

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego w przypadku tzw. „odwrotnego obciążenia” w VAT mamy do czynienia z największą mistyfikacją legislacyjno-propagandową w podatkach.

 

czytaj więcej... 

 

Łatwiejsze dochodzenie należności przez firmy

07.04.2017

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie oceniła poprawki Senatu, mające na celu m.in. doprecyzowanie przepisów tzw. pakietu wierzycielskiego. Ma on przeciwdziałać zatorom płatniczym i ułatwić dochodzenie należności przez firmy.

czytaj więcej...

Od kwietnia nowe formularze ZUS w całym kraju

03.04.2017

 

Nowe, uproszczone formularze ZUS od kwietnia wejdą do użytku w całej Polsce. Od początku roku w ramach akcji „Prosto z ZUS" Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się ułatwić klientom korzystanie z usług.

 

czytaj więcej...

 

Kontrole dotyczące optymalizacji podatkowej coraz skuteczniejsze

27.03.2017

 

W 2016 r. wzrosła liczba kontroli dotyczących cen transferowych i optymalizacji podatkowej, jednocześnie są one coraz skuteczniejsze - wskazała menedżer z Crido Taxand Anna Wcisło. W zeszłym roku fiskus zakwestionował straty firm z tego tytułu na kwotę ok. 2,8 mld zł.

 

czytaj więcej...

2

Profesjonalne biuro rachunkowe Chorzów, Katowice.
Copyrights 2015 @ Śląskie Biuro Rachunkowe. All rights reserved.