• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Polish English

Podatek przychodowy dla najmniejszych przedsiębiorców

 

"Prace koncepcyjne zmierzają w kierunku wprowadzenia daniny stanowiącej procent od przychodu przedsiębiorcy zamiast konieczności ustalania dochodu i opłacania osobno podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Byłoby ono przeznaczone dla najmniejszych firm z ustaloną górną granicą obrotów" - napisano w dokumencie MR, do którego dotarła PAP.

Implementacja nowych zasad fiskalnych wśród małych i średnich przedsiębiorstw ma m.in. zmniejszyć szarą strefę.

"Konieczność opłacania stałej daniny stanowi bardzo dużą barierę w podejmowaniu i prowadzeniu działalności, w szczególności w zakresie najprostszych i prowadzonych na najmniejszą skalę usług. Zgodnie z danymi GUS w szarej strefie funkcjonuje obecnie 711 tysięcy Polaków, z których ponad 20 proc. jako jeden z powodów wskazuje właśnie zbyt wysokie obciążenia publicznoprawne" - dodano.

W dokumencie zaznaczono, że prace prowadzi MR wspólnie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, spójnie z rozwiązaniami dotyczącymi jednolitego podatku.

 

Wśród innych usprawnień w ramach I pakietu pro-przedsiębiorczego, resort rozwoju planuje wprowadzenie m.in. nowych zasad ogólnych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego zapewniający min. rozstrzyganie wątpliwości faktycznych i prawnych na korzyść strony; ułatwień w sukcesji firm jednoosobowych; a także pakietu dla wierzyciela mającego na celu ułatwienie odzyskiwania długów.

Jesienią 2016 r. zostanie przedstawiony drugi pakiet pro-przedsiębiorczy, który będzie dotyczył m.in. Konstytucji Biznesu, zapowiadanej w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. (PAP)

 

2

Profesjonalne biuro rachunkowe Chorzów, Katowice.
Copyrights 2015 @ Śląskie Biuro Rachunkowe. All rights reserved.