• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Polish English

Koniec z dziedziczeniem długów

Do tej pory spadkobiercy z mocy prawa dziedziczyli spadek wprost – ze wszystkimi długami spadkodawcy, chyba że złożyli stosowne oświadczenie o odrzuceniu spadku lub przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wielu spadkobierców nie zdawało sobie z tego sprawy. Nie składali żadnego oświadczenia i dziedziczyli spadek z wszystkimi długami spadkodawcy.

Od 18 października 2015 r. spadkobiercy ustawowi z mocy ustawy i bez konieczności składania żadnego oświadczenia dziedziczą spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (tzn. z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe) – art. 1015 § 2 k.c. Należy jednak podkreślić, że rozwiązanie to dotyczy spadków otwartych od 18 października 2015 r., czyli sytuacji gdy spadkodawca zmarł 18 października 2015 r. lub później. Jeżeli spadkodawca zmarł przed tą datą, aby przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca musi złożyć stosowne oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem (art. 6 ustawy nowelizującej z 20 marca 2015 r.).

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca będzie ponosił odpowiedzialność za długi pozostawione przez spadkodawcę tylko do wartości tzw. stanu czynnego spadku, czyli do wysokości nadwyżki aktywów nad długami i ciężarami obciążającymi spadek. Odpowiedzialność spadkobiercy za długi pozostawione przez spadkodawcę zostanie zatem ograniczona do wysokości wartości majątku, który faktycznie odziedziczył.

Źródło: infor.pl

2

Profesjonalne biuro rachunkowe Chorzów, Katowice.
Copyrights 2015 @ Śląskie Biuro Rachunkowe. All rights reserved.