• Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Polish English

Podatnik otrzyma potwierdzenie wydania interpretacji

Minister Finansów ma 3 miesiące na wydanie interpretacji. Przy czym chodzi o wydanie, a nie doręczenie interpretacji. Jeżeli nie zostanie ona wydana w tym terminie, podatnik może uznać, że prawidłowa jest ocena prawna dokonana przez niego we wniosku o interpretację (tzw. milcząca interpretacja). Podatnik dotychczas nie miał możliwości stwierdzenia, czy interpretacja została wydana z zachowaniem tego terminu.

Dzięki nowelizacji wnioskodawca będzie mógł w każdym czasie zażądać poinformowania go telefonicznie albo e-mailowo o dacie wydania interpretacji. Będzie mógł również żądać informacji o zawartej w interpretacji ocenie jego stanowiska lub innym sposobie rozstrzygnięcia sprawy. Organ podatkowy będzie miał obowiązek przekazać tę informację niezwłocznie. Będzie to musiał uczynić nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu wydania interpretacji.

Przedstawione rozwiązanie będzie zabezpieczało interesy wnioskodawców. Będzie bowiem im dawało realną możliwość uzyskania informacji o faktycznej dacie wydania interpretacji. Dotychczas weryfikacja tej daty była niemożliwa. Dlatego w praktyce organów podatkowych „nie stwierdzono” do tej pory przypadku wydania interpretacji po terminie i przyjęcia „milczącej interpretacji” podatnika.

Źródło: infor.pl

2

Profesjonalne biuro rachunkowe Chorzów, Katowice.
Copyrights 2015 @ Śląskie Biuro Rachunkowe. All rights reserved.